Sorry, your browser does not support JavaScript!
آخرین اخبار بازار سرمایه ایران

راه‌اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در گام نهایی

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اوراق سلف مسکن هفته گذشته در کمیته فقهی جمع‌بندی شد، اما نهایی شدن سازوکار استفاده از آن در بورس کالا وابسته به تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس و بورس کالا است.

شرط اول و اصلی واگذاری سهام‌ خودروسازان؛ اهلیت خریداران

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به انجام بررسی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در واگذاری سهام دو خودروساز کشور، از تدوین سندی در نهایت امر در این رابطه خبر داد که براساس آن اهلیت، توانائی، تخصص و تعهد خریداران این سهام به عنوان مهمترین شرط در نظر گرفته خواهد شد. 

کتاب «سلام بر بورس» به کتابخانه سازمان بورس رفت

همه افراد جامعه ما بورس را نمی شناسند و با نحوه سرمایه‌گذاری در آن و فواید و سودمندی‌های ناشی از آن آشنا نیستند. این در حالی است که آشنایی با بورس و فعالیت در آن می‌تواند در زندگی اقتصادی مردم بسیار موثر باشد. تا همین سال‌های اخیر بیشتر مردم پس‌اندازهای خود را فقط در بانک‌ها نگهداری می کردند و با راه‌های دیگر استفاده از اندوخته های خود آشنا نبودند. بر این اساس نقطه شروع برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را می‌توان آموزش بورس در نظر گرفت.

رشد ۷ درصدی ارزش کل معاملات بورس تهران

در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ارزش کل معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران برابر ۱،۲۲۶،۲۹۳ میلیارد ریال بود که نسبت به ماه قبل ۶.۸۶ درصد رشد داشت.

شهرداری تهران مشتری بورس کالا شد

معاون اقتصادی شهرداری تهران گفت: از این پس عمده خرید کالاهای مورد نیاز پروژه های شهرداری از طریق بورس کالا تامین می شود. شهرداری تهران بنا دارد شفافیت مالی، صرفه جویی و حذف واسطه ها را از مسیر بورس کالا دنبال کند.

پایان ماه عسل دلالان با ورود خودرو به بورس کالا

عرضه خودرو در بورس کالا به معنای رهایی این صنعت از قیمت گذاری دستوری، انتقال سود حاصل از تولید به تولیدکننده به جای دلالان، جمع شدن بساط رانت و دلالی ناشی از فاصله قیمت های کارخانه و بازار و در پایان منتفع شدن مصرف کنندگان از شفافیت بازار خودرو است.

موبایل ارزبرترین کالا وارداتی سال ۱۴۰۰: لزوم طراحی نقشه ارزی کشور

طبق آمار گمرک در سال گذشته با وجود بسته‌تر شدن حلقه تحریم‌های یک‌جانبه و فشار ارزی مضاعف بر اقتصاد کشورمان، کالای مصرفی موبایل با بیش از ۴ میلیارد دلار در رتبه نخست واردات و جلوتر از کالاهای اساسی قرار گرفته است.

تالار سیمان میزبان ۱.۲ میلیون تن محصول است

عرضه سیمان ۶۵ شرکت سیمانی امروز نیز در تالار اختصاصی سیمان در بورس کالا پیگیری می شود. از نکات قابل توجه این هفته حضور سیمانی در بورس افزایش نزدیک به ۱۵ هزار تنی عرضه ها نسبت به هفته قبل است.

چرایی فراز و فرود بازار از ۹۹ تا امروز

سیاست‌گذار می توانست رفتار منطقی‌تری از خود نشان دهد و در آن مقطع که بازار رو به رشد بود؛ با عرضه گسترده‌تر سهام، عطش ایجاد شده را کاهش دهد. علاوه بر اینکه سیاست‌گذاری‌های دولت، نهاد ناظر وقت بر بازار،  اظهارنظرهای مجلس و برخی دیگر از نهادهای حاکمیت در ایجاد چنان ریزشی تاثیرگذار بودند.

کدام صندوق‌ برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری «آسمان یکم»، «گنجینه ارمغان الماس»، «فیروزه موفقیت» و «پیشتاز» بر اساس معیارهای ۱۵ ‌گانه مربوط به فعالیت و عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در لیست برترین‌های، قرار گرفتند.

حذف ارز ۴۲۰۰ خدمت به کشور است/ فواید اصلاح نظام یارانه در زندگی مردم ملموس شود

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: دولت باید برنظارت خود بیافزاید و مردم هم به او اعتماد داشته باشند تا بهینه‌سازی پرداخت یارانه‌ها به نتیجه برسد، در این صورت به طور قطع پایان خوشی به همراه خواهد داشت.

حقوقی نماد خودرو تذکر گرفت

دسترسی مستقیم شخص حقوقی متخلف در نماد خورد به سامانه معاملاتی (برخط) به مدت 5 روز کاری محدود شد.

حرکت هماهنگ شاخص کل و هم‌وزن

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (شنبه، پنجم اردیبهشت‌ماه) با ۱۱ هزار و ۱۱۰ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۵۳ هزار واحدی قرار گرفت.

در فروردین ماه امسال از واردات شمش فولاد بی‌نیاز بودیم

آمار واردات زنجیره فولاد از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی نشان می‌دهد که علاوه بر اینکه چند سالی است، کشور از واردات آهن اسفنجی بی‌نیاز و واردات آن صفر بوده است، در نخستین ماه از سال جدید نیز واردات شمش فولاد صورت نگرفته است؛ این در حالیست که واردات سایر اقلام نیز کاهش ۳۰ و ۳۶ درصدی داشته‌اند.

واریز سود ۲۷ شرکت به حساب سهامداران

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سود سهام بیش از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار سهامدار که متعلق به ۲۷ شرکت بازار سهام بود از طریق سامانه سجام واریز شد.

حرکت دسته‌جمعی بازارهای سرمایه جهان روی خط نزولی

طی اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با افزایش نرخ تورم، بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف به دنبال اجرای سیاست‌های پولی برای مقابله با تورم بودند. در این ماه نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا ۰.۵ درصد افزایش داشت، موضوعی که بازارهای مالی در نقاط مختلف جهان را تحت تأثیر قرار داد، به طوریکه اغلب بازارهای سرمایه روندی کاهشی را تجربه کردند.

پیش‌بینی وضعیت بورس در تابستان

یک تحلیلگربازار سرمایه ضمن بررسی وضعیت این بازار از زمستان سال گذشته تا کنون اعلام کرد: با توجه به شرایط میتوانیم گام صعودی بعدی بازار را در تابستان داشته باشیم.

تهاتر مواد اولیه معدنی و محصولات فولادی با روسیه در پی کاهش ذخایر معدنی

در حوزه معدن, استخراج سنگ آهن وضعیت مناسبی دارد اما ذخایر معدنی دیگر مانند روی, سرب و آلومینیم رو به اتمام است، لذا با مذاکراتی که با کشورهای مختلف انجام دادیم قرار شد با روسیه تهاتر کالایی داشته باشیم.

بازار جهانی بوکسیت در اختیار  گینه و استرالیا

بوکسیت به‌عنوان ماده اولیه تولید آلومینا در جهان در صنایعی نظیر آلومینیوم، کاشی‌سازی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. علیرغم اهمیت این ماده اولیه، تعداد تولیدکنندگان آن در جهان چندان زیاد نبوده و تنها کشورهای محدودی تولید می‌کنند.

افزایش ۷ درصدی ارزش معاملات گواهی سپرده کالایی

بازار گواهی سپرده در هفته منتهی به ۶ خرداد با ثبت معامله بیش از ۱۹ میلیون گواهی سپرده کالایی به ارزش نزدیک ۴۸۳ میلیارد تومان، افزایش ۷ درصدی را در ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل به ثبت رساند.

امکان جدید برای فعالان بازار: دسترسی به «تدان» برای تمام اعضای کانون نهادهای سرمایه‌گذاری

هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار طی مصوبه‌ای این امکان را برای تمامی سبدگردان‌ها، صندوق‌ها، شرکت‌های کارگزاری، هلدینگ‌ها، تامین سرمایه و پردازش اطلاعات مالی فراهم کرد تا در سامانه تدان پرسش‌های خود را در خصوص عرضه‌های اولیه، توقف و بازگشایی‌ نمادها و سایر موارد ثبت کنند. بدین ترتیب هم‌اکنون علاوه بر شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری تمام اعضای کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به سامانه تدان دسترسی دارند.
پیوندهای داخلی
قوانین و دستور‌العملها دانلودها